ACHIEVEMENTS
2019
S.No Club Member Event Name Title of project/product Achievement Year
   1                       Jayanth Reddy & team                             AAKRUTHI'19, OU                 Krithi     1st prize     2019
   2             Prajeeth,Nobel,Shravanth,Ashutosh                         J-HUB Hackathon, MLRIT               PAFFBOT     2nd prize     2019
   3                        Yashwanth Gurram            J-HUB Hackfest, ACE Engineering College                 Perigo     3rd prize     2019
   4                         Muhammad Tabish                         ELAN &nvision-2019, IITH          AEROMODELLING     1st prize     2019
   5                 K.Ashutosh, Nobel Chowdary         Bangkok International Intellectual Property,
        Invention, Innovation and Technology Exposition
     New Generation Bathroom     Silver Medal     2019
   6                 S.V.Soumya,M.Shvejan Shashank         Bangkok International Intellectual Property,
        Invention, Innovation and Technology Exposition
         Klen-The Smart Tag     Silver Medal     2019
   7             Bhanu Teja, Sai krishna            ACUMEN'19,VASAVI COLLEGE OF ENGINEERING              HEXAPOD     1st prize     2018
   8          G. Sai Krishna, BhanuTeja and team                                MSME-thon 2019           HEXAPOD FOR DEFENCE     2nd prize     2018
   9               Dilip,jayanth,bharath and Rahul                 Aakruthi 2k19, Osmania University   CERV(CASUALTY EVACUATION
        ROBOT VEHICLE)
    1st prize     2018
   10                DattaLohit and team                              Ignium2k19, GNITS           ALL-TERRAIN ROBOT     1st prize     2018
   11    Aitha Sai Krishna, M.M. Sai Prakash, Eswar Chand                         Indo-Taiwan Summit 2019              ARM CRAWLER     qualified for
    final round
    2018
2018
   1                          D. Vamsi                              ROBOVANZA             Ball Catcher      2nd prize     2018
   2                          D. Vamsi                              MICROCOS'18             Wheeleg bot consolation prize     2018
   3                          D. Vamsi                              ROBOVANZA             Balance on line     1st prize     2018
   4    Mohammad Abdul Sami Shahid and Rajula Naga
                       Rahul Reddy
                          TECHNOVANZA 2K18             Project on vision     2nd prize     2018
   5               G V V S Naveen and B. Varun               Student Innovation Competition,SNIST          WALL CLIMBING ROBOT     2nd prize     2018
   6               G V V S Naveen and B. Varun             NavadharaPraudyogika, MECHARENA 2K18          WALL CLIMBING ROBOT     1st prize     2018
   7                    Shivani Manda                              ELECTRIKA 2K18          STEW WORD ROBOT     1st prize     2018
   8                    Shivani Manda                                AANVIK-2K18          STEW WORD ROBOT     3rd prize     2018
   9                 Bhanu Teja , Suraj                            MECHARENA 2K18, OU           Navodara Praudyoguka     2nd prize     2018
   10                  Raj kumar                               ROBOVANZA 2018              Balance on line bot     1st prize     2018
   11             Santosh,Akhilesh,Sai kumar                               AMITY UNIVERSITY    ROBOWARS-120lbs Category     2nd prize     2018
   12                    Niyaz,Dilip                        Project Expo, HITAM college   CERV(CASUALTY EVACUATION
        ROBOT VEHICLE)
    1st prize     2018
   13               C Gokul Krishna and team                        YANTRA YOJANA 2k18, VBIT             Line follower bot     1st prize     2018
2017
   1               C Gokul Krishna and team                            ASHRAJAN, VIVA VVIT             Line follower bot     1st prize     2017
   2               C Gokul Krishna and team                       TECHNO CARNIVAL 2k17, CMRTC             Robo race     1st prize     2017
   3                 A Sri Gautham                            ASHRAJAN, VIVA VVIT             All Terrain bot     1st prize     2017
   4               Yashwanth and Anirudh                         International innovation fare               Smart bot     2nd prize     2017
   5                   D. Vamsi                            ASHRAJAN, VIVA VVIT             All Terrain bot     1st prize     2017
2016
   1     Santhosh, Pavan, Chanakya gone, Pradeep
           and Mahesh
                  Texas Instruments Indian Innnovation
                    Design Challenge
     Visual Speech and Pot
         Hole Detection
  Quarterfinalists     2016
   2               Chanakya and Akshay Sreenivasan                 ATMEL EMBEDDED DESIGN CONTEST AUTOMATIC VOICE AIDED CHESS    Semifinalists     2016
   3   R Satish, Mannava Kavya and P.V.S.S. Karthik                                     DRDO                    DRUSE      qualified for
     2nd level
    2016
   4         G V V S Naveen and B Varun                 STUDENT INNOVATION COMPETETION      2nd prize     2016
   5                  CH Yashwanth                             ATMOS, BITS PILANI              Proddigal Design      3rd prize     2016